نقشه سايت        EN   FA 
امروز

امور فرهنگی:

امور فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامي وظيفه برگزاري و انجام فعاليت‌هاي فوق برنامه، جهت ارتقاء سطح كيفي و كمي فعاليت‌هاي ديني و فرهنگي را در دانشگاه دارد.
قابل ذكر است كه فعاليت‌هاي فرهنگي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد نایین منحصر به قشر خاصي از دانشجويان نيست و همه عزيزان با هر نوع توانمندي و سليقه مي‌توانند در چارچوب مقررات و قوانين، به معاونت فرهنگي دست همكاري دهند.
در زير به اهم برخي از فعاليت‌هاي حوزه معاونت فرهنگي اشاره مي شود:

نماز جماعت:

با توجه به نقش سازنده نماز در شخصيت انسان مسلمان و به ويژه نماز جماعت و تأكيد روايات بر برپايي‌ آن، نماز جماعت ظهر و عصر در نمازخانه بزرگ و شكوهمند مجتمع يادگار امام، دانشكده علوم‌انساني و ساختمان شماره دو برگزار مي‌گردد. استقبال روز افزون دانشجويان موجب مباهات و افتخار است.

شعائر اسلامي:

مهمترين وظيفه معاونت فرهنگي ، بسط و توسعه شعائر اسلامي در دانشگاه مي‌باشد بر اين اساس در اكثر مناسبت‌هاي مذهبي و ملي، مراسم برگزار مي‌گردد كه به فراخور ايام تحصيلي و حضور دانشجويان اين مراسم هم متفاوت مي‌باشد.

زيارت عاشورا در روزهاي پنجشنبه در محل نمازخانه برگزار مي‌گردد و عزيزان شركت كننده پس از دعا، براي صبحانه دعوت مي‌شوند.

 اردوها:

اردوها و سفرهاي دانشجويي، حركت بايسته‌اي است كه موجب تقويت اعتقادات ديني، روحيه جمعي، ايجاد تعاملات اجتماعي، آموزش زندگي گروهي، و كنار آمدن با اختلاف نظرها مي‌شود.

برگزاري اردوهاي فرهنگي مطابق دستورالعمل‌هاي صادره از سوي معاونت محترم فرهنگي در دستور كار معاونت فرهنگي قرار دارد و در قالب سه نوع اردو در طول سال تحصيلي اجرا مي‌گردد:

 اردوي توجيهي:

اين اردو براي دانشجويان ورودي جديد به مدت يك روز تشكيل مي‌گردد.
با توجه به اين كه دانشجويان در بدو ورود مشكلات و سوالات زيادي دارند، اين نشست بهترين موقعيت براي پاسخگويي به سؤوالات آن‌ها و ايجاد تعامل فرهنگي دانشجو و دانشگاه مي‌باشد و از آن‌جايي كه در برپايي اين اردو از دانشجويان علاقه‌مند سال‌هاي قبل استفاده مي‌شود، زمينه مناسبي براي ايجاد ارتباط صميمي بين آن‌ها مي‌باشد و اغلب، زمينه همكاري آن‌ها را براي فعاليت‌هاي فرهنگي بوجود مي‌آورد.

 اردوهاي زيارتي- سياحتي:

شيفتگي دانشجويان براي شركت در سفرهاي جمعي و به ويژه استقبال آنان از سفرهاي زيارتي - سياحتي و نيز فوائد فراوان اين اردوها، موجب گرديده تا هر ساله اردوهاي مختلفي تدارك ديده شود.
در هر سال تحصيلي چندين اردوي مشهد مقدس و قم و جمكران و ... پس از اعلام عمومي و ثبت‌نام دانشجويان انجام مي‌شود.

 عمره مفرده دانشجويي:

با توجه به نقش عبادي و سياسي سفر به اماكن مقدس، در خودسازي جوانان و اثرات مطلوب فرهنگي آن، اين برنامه در دستور كار اين حوزه قرار گرفته است. هر سال با اعلام سهميه و دستورالعمل از جانب معاونت محترم فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي، سيل مشتاقان زيارت خانه خدا و حرم نبوي به سمت معاونت فرهنگي جهت ثبت نام سرازير مي‌گردد. ثبت‌نام معمولاً در دي ماه هر سال از متقاضيان انجام مي‌شود و پس از قرعه‌كشي و برگزاري كلاس‌هاي توجيهي و برنامه‌هاي مقدماتي، منتخبين در فصل تابستان به اين سفر معنوي اعزام مي‌شوند.

 بازديدها:

بازديد از نمايشگاه‌ها، مناطق عملیانی و ... که به تشخيص مسؤولين يا پيشنهاد دانشجويان مفيد تشخيص داده شود، يكي از برنامه‌هاي فرهنگي است كه تا به حال اجرا گرديده است.

 مسابقات فرهنگي - هنري:

جهت شكوفايي فعاليت‌هاي هنري و به منظور ابلاغ پيام‌هاي فرهنگي، هر ساله مسابقات فرهنگي هنري كه مجموعه دستاوردهاي دانشجويان در طول سال مي‌باشد برگزار مي‌گردد محور اصلي اين برنامه‌ها ابلاغ مفاهيم قرآني و نماز مي‌باشد. آثار هنري در سه مرحله واحد، منطقه و سراسري مورد ارزيابي قرار خواهد گرفت. در مرحله واحد آثار پس از جمع‌آوري در نمايشگاهي در معرض ديد دانشجويان قرار گرفته و به نفرات برتر هدايايي تعلق مي‌گيرد و آثار برتر به مرحله منطقه و پس از انتخاب به مرحله سراسري راه پيدا مي‌كند. علاوه بر آن در طول سال تحصيلي مسابقات متعدد كتابخواني به مناسبت‌هاي مختلف برگزار شده و جوايز نفيسي تقديم دانشجويان مي‌شود.

 بروشورهاي فرهنگي

تهيه بروشورهايي حاوي نکات اخلاقي و فرهنگي در مناسبت‌هاي مختلف ملي و مذهبي همچون اعياد و وفيات از برنامه‌ها و سرفصل‌هاي کاري اين معاونت مي‌باشد که در هر مناسبت با تهيه بروشور مربوطه و توزيع ميان دانشجويان با استقبالي چشمگير و شايان توجه مواجه شده است.

 کلاسهاي فوق برنامه:

از ديگر برنامه‌هاي معاونت فرهنگي مي‌توان به تشکيل کلاس‌هاي فوق برنامه در رشته‌هاي حفظ قرآن کريم، تجويد و قرائت قرآن مجيد، خوشنويسي، طراحي اشاره نمود که در برپايي اين کلاس‌ها از وجود استادان برجسته داخل و خارج از دانشگاه استفاده مي‌شود.

 نشريات دانشجويي:

يكي از جايگاه‌هايي كه دانشجويان مي‌توانند به تبادل افكار و آرا خود بپردازند، نشريات دانشجويي مي‌باشد و خوشبختانه در واحد شهرري هر ساله شاهد رشد و شكوفايي مثبت اين فعاليت ‌دانشجويي هستيم. تمامي دانشجويان علاقمند مي‌توانند با دريافت مجوز از طريق معاونت فرهنگي واحد، نشريه مورد علاقه خود را منتشر نمايند.


 

تعداد بازديد : 2304
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آدرس دانشگاه آزاد اسلامي واحد نائين
نائين- ميدان مدرس - بلوار دکتر حسين فاطمي
کد پستي 8391965931
فکس : 03146266200
کليه حقوق  اين سايت متعلق به دانشگاه آزاد واحد نايين ميباشد.